شرایط زندگی در آلانیا ترکیه

دانستنی های سفر 14 اسفند ، 1401 5 دقیقه

در سال‌های اخیر کشور ترکیه بیش از هر زمان دیگری در میان ایرانیان به ویژه برای مهاجرت محبوب شده است. در این کشور می‌توانید علاوه بر مهاجران ایرانی، مهاجرانی از سایر کشورها را نیز بیابید. مهاجران بیشتر در شهرهایی چون آنکارا، استانبول و آنتالیا ساکن هستند. تعداد کمتری از مهاجرین هم در بخش جنوبی ترکیه در شهر مادرین سکونت دارند. در میان شهرهای مختلف ترکیه، آلانیا با وجود امکانات مطلوبی که دارد کمتر در نگاه مهاجرین شناخته شده است. دریای آبی و زلال، طبیعت بکر، سواحل بی‌نظیر و... از جمله ویژگی‌های مثبت غیر قابل انکار آلانیا است. اگر شما هم قصد زندگی و مهاجرت به آلانیا را دارید و نیاز به اطلاعات کاربردی راجع به زندگی در این شهر دارید، در ادامه با ما همراه باشید. در این مقاله سعی خواهیم کرد اطلاعات مفیدی راجع به زندگی در آلانیا ترکیه را ارائه کنیم.

نمایی از آلانیا

همه چیز درباره آلانیا

اگر به نقشه کشور ترکیه نگاه کنید، متوجه خواهید شد که آلانیا شهری متعلق به استان آنتالیا است. آب و هوای این شهر ساحلی مدیترانه‌ای بوده و به همین دلیل با تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل و پرباران مواجه خواهید شد. این شهر بیشتر به دلیل سواحل بسیار زیبا و آپارتمان‌ها و اقامتگاه‌های لوکسی که دارد مشهور است و گردشگران زیاد با تور آلانیا به آن سفر می کنند. با زندگی در این شهر حدودا 310 روز آفتابی در سال را خواهید داشت. علاوه بر این زمستان‌ها خیلی سرد نبوده و در اکثر موارد شاهد بارش باران خواهید بود. بنابراین می‌توان امتیاز قابل قبولی را به آب و هوا و طبیعت آلانیا داد.

در آلانیا قیمت ملک در هر منطقه‌ای با منطقه دیگر متفاوت است. بدیهی است که برخی از مناطق گران‌تر و برخی ارزان‌تر هستند. این تفاوت قیمت معمولا به امکانات و جاذبه‌های تفریحی آن منطقه مربوط می‌شود. بخش‌های حاشیه نشین شهر معمولا قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مناطق دارند؛ برای مثال منطقه محمودلار یک منطقه حاشیه‌نشین برای زندگی در آلانیا ترکیه به حساب می‌آید. از سویی دیگر، قیمت ملک در محله اوبا نسبت به سایر مناطق گران‌تر می‌باشد. بنابراین باید با توجه به بودجه خود مکان مناسبی را انتخاب کنید؛ اما به طور کلی می‌توان گفت قیمت خانه در آلانیا ترکیه نسبتا مناسب بوده و اگر به دنبال مقصد مهاجرتی مقرون به صرفه هستید، می‌توانید روی آلانیا حساب ویژه باز کنید. در ادامه راجع به محله‌های آلانیا بیشتر توضیح خواهیم داد.

دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک در آلانیا

اگر با قوانین مهاجرتی آشنایی نسبی داشته باشید، باید بدانید که یکی از راه‌های آسان برای دریافت اقامت در ترکیه، خرید ملک است. قیمت ملک و خانه در آلانیا نسبت به شهرهای دیگر ترکیه چون استانبول و ازمیر، مقرون به صرفه‌تر است. به همین دلیل بسیاری از ایرانیان زندگی در آلانیا ترکیه را نسبت به شهرهای دیگر ترجیح می‌دهند. البته لازم به ذکر است که قیمت ملک در آلانیا با توجه به تقاضای زیاد، در دو سال اخیرافزایش یافته است؛ اما هنوز هم قیمت‌ها در مقایسه با شهر‌های دیگر نظیر استانبول، مناسب‌تر هستند.

قوانین جدیدی از تاریخ 26 می‌سال 2022 برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک وضع شده است. برای دریافت اقامت باید حتما شرایط و قوانین را بدانید و مطابق آن‌ها عمل کنید. برای آشنایی بیشتر در ادامه به این قوانین اشاره کوتاهی خواهیم داشت.

 • ارزش ملک خریداری شده در ترکیه باید حداقل 75 هزار دلار برای مناطق پرجمعیت باشد.
 • در مناطق کم جمعیت، حداقل ارزش ملک کمتر تعیین شده و می‌بایست حداقل 50 هزار دلار باشد.

تصویری از شهر آلانیا

بهترین منطقه آلانیا برای زندگی کجاست؟

اگر زندگی در آلانیا ترکیه را انتخاب کرده‌اید، بهتر است با مناطق مختلف این شهر آشنا شوید. داشتن اطلاعات کافی راجع به مناطق مختلف شهر کمک می‌کند تا بهترین منطقه را برای اقامت و خرید ملک انتخاب نمایید. در ادامه بهترین مناطق را برای زندگی در آلانیا ترکیه شرح خواهیم داد.

در آلانیا حدود 102 محله متفاوت وجود دارد. در این میان برخی از محله ها، ساکنین ایرانی بیشتری داشته و از نظر گردشگری هم بیشتر مورد توجه قرار دارند؛ این محله‌ها شامل کستل، اوبا، محموتلار، توسمور، کارگیجاک و مرکز آلانیا هستند. در ادامه این محله‌ها را به تفکیک بررسی می‌کنیم. با کمک اطلاعاتی که در ادامه می‌آوریم می‌توانید انتخاب کنید که کدام محله برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

بخش مرکزی آلانیا

این منطقه به عنوان نقطه عطف شهر شناخته شده و اهمیت ویژه‌ای دارد. انواع مراکز خرید معتبر، بازارهای میوه، بازار سنتی، اسکله و... در این بخش واقع شده‌اند. بخش مرکزی تقریبا محله شلوغی به شمار می‌آید اما جذابیت‌های خاص خودش را دارد. در دل این بخش محله‌های دیگری چون şekerhane، çarşı ،güllerpınarı، saray  وجود دارند.

میدان آتاتورک و اسکله آلانیا دو منطقه مهم در بخش مرکزی به شمار می‌آیند. بیشتر جشنواره‌ها، برنامه‌های مناسبتی و سایر برنامه‌هایی که از طرف دولت برگزار می‌شوند هم در این مناطق از بخش مرکزی برپا می‌گردند.

فستیوال‌های مشهور مانند فستیوال توریست، کنسرت‌های رایگان، فستیوال کودک، بازارچه کریسمس و... از جمله مهم‌ترین جشنواره‌های مناسبتی هستند که در این بخش می‌توانید مشاهده کنید. علاوه بر این فستیوال‌ها، دسترسی آسان‌تر به مراکز خرید و ابنیه تاریخی از جمله دیگر جذابیت‌های بخش مرکزی آلانیا است. به طور کلی می‌توان گفت زندگی در آلانیا ترکیه به ویژه در بخش مرکزی آن، شور و هیجان بسیار زیادی به همراه خواهد داشت؛ اما ممکن است زندگی در این شور و هیجان انتخاب همگان نباشد.

دریای شهر آلانیا

منطقه محموتلار، کستل، توسمور

جمعیت بسیار زیادی در بخش محموتلار ترکیه زندگی می‌کنند؛ به بیان دیگر می‌توان محموتلار را پر جمعیت‌ترین بخش آلانیا دانست. این محله تا مرکز شهر فاصله‌ای تقریبا 15 کیلومتری دارد. حضور سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای بزرگ و متعدد، بازار روز میوه، پزشک خانواده و مدارس متعدد از جمله ویژگی‌های این بخش از آلانیا است. با توجه به این امکانات شما مشکل خاصی در دسترسی به مایحتاج ضروری زندگی نخواهید داشت.

محله کستل کمی به مرکز شهر نزدیک‌تر بوده و فاصله 10 کیلومتری از آن دارد. جمعیت این بخش از محله محموتلار کمتر بوده و محله کم جمعیت‌تری به شمار می‌آید. در این محله هم می‌توانید به سوپر مارکت‌ها، مدارس و هر آنچه نیاز دارید دسترسی داشته باشید؛ با این وجود میزان دسترسی شما به امکانات غیرضروری کمتر از محموتلار خواهد بود. با این وجود اکثر خانه‌ها نوساز و با صفا هستند. به طور کلی می‌توان گفت اگر برای زندگی در آلانیا ترکیه به دنبال یک محله خلوت و بی سر و صدا هستید، این کستل می‌تواند برای شما مناسب باشد.

در نزدیکی کستل، یک محله دیگر با نام توسمور وجود دارد. ملحه توسمور هم شرایط تقریبا مشابهی با کستل دارد اما در مقایسه بین این دو باید بگوییم که افراد زندگی در کستل را بیشتر ترجیح می‌دهند.

اوبا، کارگیجاک و جیکجیلی

اوبا و جیکجیلی از دیگر محله‌های زیبای شهر هستند که برای زندگی در آلانیا ترکیه پیشنهاد می‌شوند. نزدیکی به مرکز شهر و دسترسی به اکثر امکانات از جمله ویژگی‌های این دو محله زیبا است. اوبا حدودا 7 کیلومتر تا مرکز شهر فاصله داشته و جمعیت 24 هزار نفری دارد. جیکجیلی هم فاصله 3.5 کیلومتری تا مرکز شهر داشته و تقریبا 19 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است.

کارگیجاک یکی دیگر از محله‌های مشهور آلانیا است اما فاصله آن تا مرکز شهر نسبت به اوبا و جیکجیلی کمی بیشتر است. این محله تقریبا 15 کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد. جمعیت کارگیجاک حدودا 4 هزار نفر بوده و از این نظر محله خلوت‌تری نسبت به اوبا و جیکجیلی محسوب می‌شود. در کارگیجاک می‌توانید خانه‌هایی با مناظر رو به دریای مدیترانه و کوه‌های سبز توروس را بخرید. با این وجود برای زندگی در این محله باید بدانید که دسترسی به برخی امکانات کمی دشوار بوده و به همین دلیل گاهی برای خرید برخی اقلام باید به خارج از محل بروید.

 اگر هدف شما برای زندگی در آلانیا ترکیه استفاده چند ماه در سال است، می‌توانید روی کارگیجاک حساب باز کنید. خانه‌های این محله غرق در سکوت و آرامش بوده و مناظر بسیار زیبایی نیز دارند. جالب است بدانید حدود نیمی از ویلاهای آلانیا در این محله واقع شده‌اند. با این وجود اگر به فکر اقامت دائم در آلانیا هستید، این محله نمی‌تواند برای شما انتخاب مناسبی باشد.

آلانیا در شب

محله دمیر تاش

این محله تا مرکز آلانیا حدودا 27 کیلومتر فاصله دارد. نزدیکی این محله به فرودگاه قاضی پاشا جزو مزیت‌های آن به حساب می‌آید. بنابراین با زندگی در دمیرتاش نباید نگران دسترسی به فرودگاه باشید.  به طور کلی در دمیرتاش شهر نشینی به شکل پیشرفته وجود ندارد و جمعیت آن هم بسیار کم و حدودا 1500 نفر است. دمیرتاش از جمله محله‌های ارزان قیمت آلانیا محسوب می‌شود. بنابراین اگر به دنبال خانه‌هایی با قیمت ارزان هستید می‌توانید در محله دمیرتاش به دنبال آن بگردید. توجه داشته باشید که فاصله زیاد این محله تا مرکز شهر و نبود سطح بالایی از امکانات باعث شده تا این منطقه خیلی مورد توجه سرمایه گذاران نباشد. به همین دلیل است که قیمت ملک در این محله پایین‌تر از سایر مکان‌ها است.

بازاری در آلانیا

وضعیت کار در آلانیا چگونه است؟

اگر به فکر زندگی در آلانیا ترکیه هستید، قطعا وضعیت کار و اشتغال هم برای شما مهم است. با توجه به نوع شغل مناسب برای شما، پیدا کردن آن می‌تواند درجه سختی متفاوتی داشته باشد. در اکثر مواقع مهاجران در بخش‌های تجاری شهر مشغول به کار می‌شوند. البته باید بدانید که اشتغال در برخی از مشاغل برای مهاجران ممنوع است. برای مثال مهاجران نمی‌توانند در مشاغل امنیتی و گمرکی مشغول به کار شوند. علاوه بر این اشتغال در بخش‌های پزشکی و حقوقی نیز برای مهاجران ممنوع اعلام شده است. با توجه به این توضیحات امکان کار در دفتر اسناد رسمی و وکالت، دامپزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و امثالهم را  نخواهید داشت.

آموزش دادن زبان انگلیسی، از جمله بهترین مشاغلی است که می‌توانید برای زندگی در آلانیا ترکیه آن را انتخاب کنید. در اغلب موارد به مهاجران با این زمینه شغلی محلی برای سکونت نیز داده می‌شود. توجه داشته باشید که برای تدریس زبان باید حتما دارای مدرک TESOL را در رزومه خود باشید. با توجه به این که شهر آلانیا یک مقصد توریستی جذاب است، افراد زیادی برای توسعه صنعت گردشگری علاقمند به یادگیری زبان هستند.

علاوه بر این، اشتغال در حوزه گردشگری به عنوان راهنمای تور یکی دیگر از گزینه‌های پیش روی شماست. برای اشتغال در این سمت هم نیاز به آموزش و کسب مدارک لازم خواهید داشت. جدای از آن با توجه به توریستی بودن شهر، می‌توانید در بخش‌های مختلف هتلداری، گردشگری و... نیز به عنوان مهاجر اشتغال داشته باشید.

قایق گردشگری در آلانیا

شرایط لازم برای دریافت مجوز کار در آلانیا

هر ساله درخواست‌های زیادی برای اعطای مجوز کار توسط ایرانیان به وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه ارسال می‌شود. به طور کلی سه نوع مجوز کار برای مهاجران اعطا می‌گردد که شامل مجوز کار برای کارکنان مستقل، کارکنان وابسته و استثنائات است. با توجه به نوع مجوزی که کسب نموده‌اید می‌توانید به صورت محدود یا نا محدود در آلانیا کار کنید.

شرایط لازم برای دریافت مجوز هم شامل موارد زیر است.

 • داشتن مجوز اقامت دائم در ترکیه
 • ارائه گذرنامه با داشتن اعتبار حداقل 60 روزه
 • ارائه قرارداد قانونی با کارفرما

در صورتی  که تمامی شرایط را دارید، می‌توانید به وزارت کار و تامین اجتماعی در آلانیا مراجعه نمایید. در صورتی که در ترکیه زندگی نمی‌کنید هم باید به کنسولگری‌های ترکیه در کشور محل زندگی خود مراجعه نمایید.

فرم درخواست باید توسط کارفرمای شما نیز پر شده و مدارک مربوطه به وزارت کار و تامین اجتماعی توسط کارفرما ارسال شود. بعد از تایید درخواست شما می‌توانید در جایگاه شغلی مورد نظر، مشغول شوید.

نکته قابل توجه برای شرایط کار در آلانیا این است که برای درخواست مجوز کار به شکل مستقل، شما نیاز به حداقل 5 سال سابقه زندگی در ترکیه دارید. در صورت داشتن این شرایط باید یک طرح تجاری راجع به شغل خود ارائه داده و مزایای اقتصادی آن را برای کشور ترکیه شرح دهید.

تصویری از رستورانی در آب در آلانیا

چگونه در آلانیا کار پیدا کنم؟

روش‌های متفاوتی برای پیدا کردن شغل جهت زندگی در آلانیا ترکیه وجود دارد. اگر آشنایی کاملی با روش‌های متفاوت کاریابی ندارید، در ادامه شیوه‌های معمول برای یافتن شغل را ذکر خواهیم کرد.

 • مراجعه به دفاتر کاریابی و استخدام در ایران که امکان یافتن شغل در ترکیه را فراهم می‌آورند.
 • مراجعه به شرکت‌های کاریابی در آلانیا و پر کردن درخواست فرم کار
 • مراجعه غیرحضوری به وبسایت‌های شرکت‌های کاریابی که در آلانیا فعالیت دارند.
 • استفاده از آگهی‌های اینترنتی و روزنامه‌های ایرانی و ترکی
 • مراجعه به شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و عضویت در گروه‌های مربوط به ترکیه
 • عضویت در شبکه‌های اجتماعی مهم مانند لینکدین

نمای دور از آلانیا در شب

زندگی در آلانیا بهتر است یا آنتالیا؟

اولین نکته‌ای که باید در باب تفاوت این دو شهر بدانید، تفاوت در وسعت آن‌ها است. آلانیا نسبت به آنتالیا بسیار کوچک‌تر بوده و جمعیت کمتری نیز دارد. بنابراین اگر به دنبال یک مکان خلوت و بی سر و صدا برای زندگی هستید، آلانیا گزینه مناسب‌تری برای شما می‌باشد. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت آسایش بیشتر در آنتالیا و آرامش بیشتر در آلانیا منتظر شما خواهد بود.

همانطور که اشاره کردیم آلانیا جزو استان آنتالیا به حساب می‌آید و فاصله‌ای حدودا 2 ساعته از آنتالیا دارد. دسترسی به مراکز خرید معتبر و امکانات بیشتر در آنتالیا امکان‌پذیر است. با این وجود آلانیا هم یک شهر توریستی بوده و امکانات رفاهی قابل توجهی دارد. آب و هوای تمیز و دلپذیر شهر آلانیا به همراه جمعیت کمی که دارد این مکان را مناسب سکونت کرده است. آلانیا به طور کامل در نوار ساحلی قرار دارد  ما اگر به نقشه توجه کنید متوجه خواهید شد که آنتالیا بدین شکل نیست. کنسرت‌ها و فتسیوال‌های بزرگ بیشتر در آنتالیا برگزار می‌شود و شهر آنتالیا شور و هیجان بسیار بیشتری دارد.

از سویی دیگر به دلیل شلوغ بودن شهر و وسعت بیشتر آنتالیا، این شهر امنیت کمتری نسبت به آلانیا دارد. بنابراین اگر امنیت برای شما مهم‌تر است، آلانیا انتخاب مناسب‌تری برای شما خواهد بود.

نکته قابل توجه دیگر این است که در آلانیا قیمت ملک کمتر از آنتالیا است. بنابراین اگر به دنبال انتخاب مقرون به صرفه‌ای هستید، آلانیا برای شما مناسب‌تر از آنتالیا خواهد بود. برای انتخاب بهتر پیشنهاد می‌کنیم حداقل یک هفته در هر یک از این دو شهر اقامت داشته باشید. بدین ترتیب می‌توانید شرایط زندگی در هر دو را بهتر درک کنید. زیرا شرایط زندگی در هر شهری ممکن است برای برخی مناسب و برای بعضی دیگر نامناسب باشد. بنابراین نمی‌توان نسخه یکسانی را برای همگان پیچید. شکما می توانید با تور آلانیا نوروز 1403 و یا در ایام دیگر به این شهر سفر کنید و با آن بیشتر آشنا شوید.

شهربازی آلانیا

اطلاعات مهم راجع به آلانیا

اطلاعات بسیار زیادی درباره آلانیا می‌توانید بیابید؛ اما در این بخش قصد داریم به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کنیم.

 • در آلانیا مردم به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند.
 • پول رسمی این شهر مانند تمامی شهرهای دیگر لیر است.
 • کد کشور ترکیه با پیش شماره 90+ ارائه می‌شود.
 • برق شهری در آلانیا 230 ولت و 50 هرتز است.
 • ساعت آلانیا نسبت به تهران حدود یک ساعت و نیم عقب‌تر است.

کلام آخر

شهر آلانیا ترکیه انتخاب بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت است؛ اما زندگی در آلانیا ترکیه مانند هر مقصد دیگری ممکن است چالش‌هایی را به همراه داشته باشد. دانستن اطلاعات مفید راجع به این شهر و شرایط زندگی در آن می‌تواند تا حد زیادی چالش‌های پیش روی شما را حل کند. به همین دلیل در این مقاله به معرفی آلانیا و شرایط زندگی در آلانیا ترکیه پرداختیم. با کمک این اطلاعات می‌توانید زندگی آسوده‌تری را تجربه کنید. علاوه بر این به مقایسه و بررسی تفاوت‌های دو شهر آلانیا و آنتالیا نیز اشاره کردیم. آشنایی با این تفاوت‌ها کمک می‌کند تا شما بهتر بتوانید مقصد مناسب سلیقه خود را بیابید.