هزینه سفر به آنتالیا چقدر است؟

دانستنی های سفر 30 بهمن ، 1402 5 دقیقه

آنتالیا به دلیل سواحل زیبا، آب‌های درخشان فیروزه‌ای رنگ، هتل‌های لوکس و جاذبه‌های متنوع طبیعی، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان شناخته می‌شود. تخمین حدودی هزینه سفر به آنتالیا به دلیل پربازدید بودن این شهر، همواره یکی از دغدغه‌های گردشگران بوده است. سفر به آنتالیا از این جهت که نیازی به ویزا ندارد، برای ایرانیان یک گزینه مناسب و بی دردسر است. شما تنها با داشتن پاسپورت، می‌توانید ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشید.

هزینه بلیط سفر به آنتالیا  

هزینه بلیط هواپیما به آنتالیا به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله:

۱- مبدأ: قیمت بلیط از شهرهای مختلف ایران متفاوت است. به طور کلی، قیمت بلیط از شهرهای بزرگ مانند تهران، مشهد و اصفهان بیشتر از شهرهای کوچکتر است.

۲- شرکت هواپیمایی: شرکت های هواپیمایی مختلف قیمت‌های متفاوتی برای بلیط هواپیما ارائه می‌دهند. به طور کلی، ایرلاین‌های لوکس قیمت‌های بالاتری نسبت به هواپیمایی‌های ارزان قیمت دارند.

۳- زمان سفر: قیمت بلیط در فصل‌های مختلف سال متفاوت است. قیمت بلیط در فصل‌های پر مسافر مانند تابستان و تعطیلات، بیشتر از فصل‌های کم مسافر مانند زمستان است.

۴- نوع بلیط: بلیط‌های رفت و برگشت ارزان‌تر از بلیط‌های یکطرفه هستند.

۵- زمان خرید بلیط: هر چه زودتر بلیط خود را رزرو کنید، قیمت آن ارزان‌تر خواهد بود.

اگر برای سفر نوروزی به شهرهای ترکیه میان خرید بلیط برای مارماریس یا آنتالیا در تردید هستید. ساده‌ترین مقایسه سفر به آنتالیا و مارماریس در نوروز می‌تواند تا حدودی روشن‌تان کند تا بهتر تصمیم بگیرید.

تصویری از شهر آنتالیا

تصویری زیبا از شهر آنتالیا

قیمت بلیط هواپیما تهران آنتالیا

یکی از مهم‌ترین هزینه‌های سفر به آنتالیا، قیمت بلیط هواپیما است. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، قیمت بلیط هواپیما با توجه به زمان رزرو و سفر، هواپیمایی، شهر مبدا و… متغیر است. قیمت بلیط هواپیما به صورت یکطرفه از تهران به مقصد آنتالیا، به صورت متوسط بین ۷ تا ۱۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

قیمت بلیط قطار از تهران به آنتالیا

اگر به دنبال یک سفر ارزان و ماجراجویانه هستید، سفر با قطار از تهران به آنتالیا می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. فعلا قطار مستقیمی از تهران به مقصد آنتالیا وجود ندارد. برای سفر با قطار از تهران به آنتالیا، باید ابتدا به آنکارا رفته و سپس از آنکارا با قطار یا اتوبوس به آنتالیا بروید.

قیمت بلیط قطار از تهران به آنکارا حدود ۴۳ یورو (حدود ۱.۵ میلیون تومان)، قیمت بلیط قطار از آنکارا به آنتالیا نیز حدود ۴۰ یورو (حدود ۱.۳ میلیون تومان) است. قیمت بلیط اتوبوس از آنکارا به آنتالیا نیز حدود ۶۰ تا ۷۰ لیر ترکیه (حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان) است.

در مجموع، هزینه سفر با قطار از تهران به آنتالیا حدود ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان خواهد بود.

قیمت بلیط اتوبوس تهران آنتالیا

در حال حاضر هیچ اتوبوس مستقیمی از تهران به آنتالیا وجود ندارد. مانند سفر با قطار، برای سفر از تهران به آنتالیا، باید ابتدا به آنکارا رفته و سپس از آنکارا با اتوبوس به آنتالیا بروید. قیمت بلیط اتوبوس از تهران به آنکارا بین ۲ تا ۲.۵ میلیون تومان است. قیمت بلیط اتوبوس از آنکارا به آنتالیا نیز حدودأ یک میلیون تومان است.

در مجموع، هزینه سفر به آنتالیا با اتوبوس از تهران، حدود ۳ تا ۳.۵ میلیون تومان خواهد بود.

سفر به آنتالیا با هواپیما

تصویری از هواپیما بر فراز شهر آنتالیا

هزینه سفر زمینی به آنتالیا با خودرو شخصی

هزینه سفر به آنتالیا با خودرو شخصی، به عواملی مانند تندرو یا کندرو بودن شما، ترافیک جاده بر اساس زمان مسافرت و… بستگی دارد.

برای تخمین زدن میانگین هزینه سفر زمینی به آنتالیا با خودرو شخصی، هزینه خورد و خوراک، قیمت بنزین در ایران و ترکیه و عوارض خروج از کشور که باید لب مرز پرداخت کنید، برای هر نفر هزینه‌ای حدود ۳ میلیون تومان به ازای هر رفت یا برگشت در نظر بگیرید.

هزینه اقامت در سفر به آنتالیا 

بخش زیادی از هزینه سفر به انتالیا، به اقامتگاه شما در این شهر بستگی دارد. هتل‌ها، آپارتمان‌ها، هاستل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی، انواع مختلف اقامتگاه در آنتالیا هستند. هتل ‌های آنتالیا به طور کلی گران‌ترین نوع اقامتگاه هستند، در حالی که هاستل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی هزینه کمتری دارند.

اقامتگاه‌هایی که در مرکز شهر یا نزدیک جاذبه‌های گردشگری واقع شده‌اند نیز، گران‌تر از اقامتگاه‌هایی هستند که در مناطق دورتر واقع شده‌اند. همچنین اقامت در آنتالیا در فصل‌های پر مسافر مانند تابستان و تعطیلات گران‌تر از فصل‌های کم مسافر مانند زمستان است.

مثلا قیمت یک اتاق برای یک نفر در بلو هتل آنتالیا، تا ۴۰ میلیون تومان برای سه شب نیز می‌رسد، یا هزینه اقامت در هتل رکسوس آنتالیا برای سه شب حدود ۲۷ میلیون تومان است. این هتل‌ها ۵ ستاره هستند و در بهترین نقاط آنتالیا قرار دارند. مناظر رویایی و بسیار زیبایی دارند و امکانات فوق‌العاده‌ای برای مسافران خود فراهم می‌کنند. این در حالی است که هتل‌های ۳ ستاره‌ای مانند مِرا پارک یا بتا گست هاوس را می‌توان برای سه شب، با قیمتی بین ۳ تا ۴ میلیون تومان رزرو کرد. 

به صورت متوسط برای اقامت در آنتالیا به ازای هر شب، مبلغی بین ۳ تا ۵ میلیون تومان در نظر بگیرید.

تصویری از هتل در آنتالیا

تصویری از هتل ۵ ستاره در شهر آنتالیا

هزینه تفریحات در آنتالیا

هزینه تفریحات آنتالیا متغیر است و به نوع فعالیت‌هایی که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد. برخی از فعالیت‌های معمول در آنتالیا شامل بازدید از جاذبه‌های گردشگری، شنا در سواحل، خرید از بازارهای محلی و شهربازی‌ها است. مثلا باید در نظر داشته باشید که برای خرید از جایی همچون مرکز خرید تراسیتی باید بودجه نسبتا زیادی را در نظر بگیرید. هزینه‌ تفریحات در آنتالیا شامل ورودی به جاذبه‌ها، هزینه‌های حمل و نقل، خرید سوغاتی و... است.

هزینه دیسکو در سفر به آنتالیا

یکی از تفریحات شبانه در آنتالیا، گذراندن چند ساعت از شب در یک کلاب یا دیسکو است. عوامل زیادی در محاسبه هزینه دیسکو دخیل هستند. به عنوان مثال، دیسکوهای محبوب‌تر به طور کلی ورودی و نوشیدنی‌های گران‌تری دارند. دیسکوهایی که در مرکز شهر یا نزدیک جاذبه‌های گردشگری واقع شده‌اند، یا رویدادهای ویژه‌ای مانند مهمانی دی جی‌های معروف یا کنسرت برگزار می‌کنند، میانگین هزینه بالاتری دارند.

با توجه به همه عوامل موثر در تعیین هزینه دیسکو در آنتالیا، برای ورودی به طور میانگین باید بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیر ترکیه (بین ۱۸۰ تا ۲۶۰ هزار تومان) پرداخت کنید. برای دیسکوهای مشهورتر این هزینه تا ۳۰۰ لیر نیز می‌رسد. هزینه سفارش نوشیدنی یا خدمات دیگر هم به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

دیسکو در آنتالیا

تصویری از دیسکو در آنتالیا

هزینه تور کشتی آنتالیا

هزینه تور کشتی در آنتالیا به عوامل زیر بستگی دارد:

۱- نوع تور: تورهای مختلفی وجود دارد، از جمله تورهای نیم روزه، تورهای تمام روزه و تورهای غروب آفتاب.

۲- اندازه کشتی: کشتی‌های بزرگتر به طور کلی گران‌تر از کشتی‌های کوچکتر هستند.

۳- امکانات: کشتی‌هایی که امکانات بیشتری مانند استخر، رستوران و دی جی دارند، گران‌تر از کشتی‌هایی هستند که امکانات کمتری دارند.

۴- غذا و نوشیدنی: برخی از تورها شامل غذا و نوشیدنی هستند، در حالی که برخی دیگر اینطور نیستند.

مثلا هزینه کشتی تفریحی گرین کانیون برای بزرگسالان حدود ۲ میلیون تومان و برای کودکان حدود ۱ میلیون تومان است. تور زیردریایی آنتالیا حدود ۳ میلیون تومان و کروز رودخانه ماناوگات حدود ۱.۳ برای بزرگسال و ۷۰۰ هزار تومان برای کودکان هزینه دارد.

گفتنی است که هرچه کشتی بزرگتر و امکانات آن بیشتر باشد، هزینه آن نیز افزایش خواهد داشت.

تور کشتی در آنتالیا

تصویری از تور کشتی آنتالیا

هزینه زیپ لاین آنتالیا

زیپ لاین تفریحی جذاب و پرطرفدار است و اتفاقا در آنتالیا نیز چند زیپ لاین مشهور در جاهای مختلف وجود دارد که اگر به این شهر سفر کردید، حتما آن را امتحان کنید.

پارک ملی کوپرولو کانیون تعدادی مسیر زیپ لاین دارد که از ۷۰۰ تا ۲۵۰۰ متر طول دارند. هزینه زیپ لاین در این پارک ملی از ۳۵ دلار آمریکا برای هر نفر شروع می‌شود. زیپ لاین کوه تاهتالی منظره‌ای پانوراما از آنتالیا ارائه می‌دهد. مسیر زیپ لاین در این کوه ۲۳۶۵ متر طول دارد و ۴۵ ثانیه طول می‌کشد. هزینه زیپ لاین در این کوه ۵۰ دلار آمریکا برای یک نفر است.

هزینه حمل و نقل در آنتالیا

حمل و نقل یکی از نکات مهم سفر به آنتالیا است؛ چراکه راه‌های متنوعی برای سفر درون شهری در آنتالیا وجود دارد. شما می‌توانید از تاکسی، اتوبوس، تراموا و دولموش برای جا‌به‌جایی در شهر استفاده کنید. البته کرایه کردن خودرو نیز می‌تواند یک گزینه باشد؛ اما چون در ترکیه هزینه سوخت بسیار بالاست، هزینه حمل و نقل در آنتالیا در ترکیه با وسایل نقلیه عمومی مناسب‌تر است. 

هزینه اتوبوس در آنتالیا

 اتوبوس‌ها ارزان‌ترین راه برای جابه‌جایی در آنتالیا هستند. کرایه اتوبوس برای هر سفر ۲.۳۰ لیر ترکیه است. شما می‌توانید یک «آنتالیا کارت» برای استفاده در اتوبوس‎ها و ترامواها خریداری کنید. هزینه این کارت ۱۰ لیر ترکیه است و می‌توانید آن را در ایستگاه‌های اتوبوس و تراموا و همچنین برخی از مغازه‌ها و کیوسک‌ها شارژ کنید. اتوبوس‌ها از جمله راه‌های  دسترسی از فرودگاه آنتالیا به مرکز شهر نیز هستند.

تصویری از اتوبوس عمومی در آنتالیا

تصویری از اتوبوس عمومی در آنتالیا

هزینه تراموا در سفر به آنتالیا

تراموا راه دیگری برای جابه‌جایی در آنتالیا است. کرایه تراموا برای هر سفر۲.۳۰ لیر ترکیه است. شما می‌توانید از همان «آنتالیا کارت» برای پرداخت کرایه تراموا استفاده کنید. 

هزینه تاکسی در آنتالیا

تاکسی‌ها گران‌تر از اتوبوس و تراموا هستند. بنابراین برای بازدید از جاهای دیدنی آنتالیا گزینه مناسبی به حساب نمی‌آیند، اما می‌توانند برای مسافت‌های کوتاه‌تر یا زمانی که عجله دارید، راحت‌تر باشند. کرایه تاکسی از ۱۰ لیر ترکیه شروع می‌شود و بر اساس مسافت طی شده توسط تاکسی متر محاسبه می‌شود.

هزینه خورد و خوراک در آنتالیا

هزینه یک وعده غذا در رستورانی ارزان قیمت در آنتالیا، برای یک نفر حدود ۱۰۰ لیر ترکیه برابر با ۱۸۰ هزار تومان خواهد بود. در یک رستوران میان‌رده قیمتی، برای پیش غذا، غذای اصلی و دسر دو نفر، ۷۰۰ لیر هزینه، معادل حدود ۱.۳ میلیون تومان باید پرداخت کنید. ارزان‌ترین وعده‌های غذایی در ترکیه را شاید بتوان در رستوران‌های زنجیره‌ای مک دونالد پیدا کرد. میانگین قیمت یک وعده غذایی مک دونالد حدود ۹۰ لیر یا ۱۷۰ هزار تومان خواهد بود.

تصویری از رستوران آنتالیا

تصویری از یک رستوران در آنتالیا

هزینه سفر به آنتالیا با تور بیشتر است یا بدون تور؟ 

سفر به کشوری خارجی، هزینه‌ها و سختی‌های خاص خود را دارد. مثلا یکی از ابتدایی‌ترین هزینه‌هایی که برای سفر به ترکیه باید پرداخت کنید عوارض خروج از کشور است که در سال ۱۴۰۲ برای اولین سفر در سال ۴۰۰ هزار تومان، برای دومین سفر ۶۰۰ هزار تومان و برای سومین سفر ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

هزینه تور آنتالیا، بسته به شخصیت، سلیقه و بودجه‌ای که می‌خواهید هزینه کنید متفاوت است. اما هزینه سفر به آنتالیا با تور که شامل هزینه‌های پرواز، هتل، ترانسفر فرودگاهی، بیمه مسافرتی، عوارض خروج از کشور و گشت و گذار می‌شود، به این علت که تورها معمولا به صورت قراردادی با سازمان‌ها همکاری می‌کنند، برای شما نیز کمتر خواهد بود. 

در کل، می‌توان گفت که هزینه سفر به ترکیه با تور آنتالیا، می‌تواند برای برخی از افراد ارزان‌تر از سفر بدون تور باشد. علاوه بر اینکه سفر با تور راحتی و آسودگی خاطر بیشتری برای شما فراهم می‌کند.

ارزان‌ترین فصل سفر به آنتالیا

ارزانترین فصل سفر لزوما به معنای بهترین زمان سفر به آنتالیا نیست. ارزان‌ترین فصل سفر به آنتالیا زمستان (دسامبر تا فوریه) و بهترین زمان فصل بهار یا تابستان است. در این فصل، آب‌وهوا در آنتالیا معتدل و مرطوب و میانگین دمای هوا بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد است. بارش باران در این فصل بیشتر است، اما هنوز هم روزهای آفتابی زیادی وجود دارد.

هزینه تماس و اینترنت در آنتالیا

برای برقراری تماس و استفاده از اینترنت در ترکیه می‌توانید از سیمکارت‌های ترک‌سل، ترک تلکام و وودافون استفاده کنید.

اگر می‌خواهید از سیمکارت خود در ترکیه تنها استفاده توریستی داشته باشید، بهترین شرکت ارائه‌دهنده این خدمات، وودافون است. جدیدترین قیمت این سیم‌کارت ۱۱۵۰ لیر بوده که در ازای آن می‌توانید ۲۰ گیگ اینترنت و بسته نامحدود مکالمه دریافت کنید. از دیگر روش‌های برقراری تماس و استفاده از اینترنت در ترکیه، رومینگ کردن سیمکارت ایرانی‌تان است.

سیم کارت در آنتالیا

تصویر سیم کارت‌های آنتالیا

برای سفر به آنتالیا چقدر پول ببریم؟

با توجه به قیمت‌های روز افزون هزینه سفر به ترکیه به دلیل بالا رفتن نرخ دلار در این کشور، نمی‌توان عدد دقیقی را اعلام کرد. اما در ادامه به صورت میانگین، هزینه هر نوع خدماتی که لازم است برای سفر به آنتالیا دریافت کنید شرح داده خواهد شد.

  • هزینه پرواز: از ۵ تا ۱۲ میلیون تومان به ازای هر رفت یا برگشت
  • هزینه هتل: از ۵۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان برای هر شب
  • هزینه غذا: از ۳۰۰ هزار تومان تا ۷۰۰ هزار تومان برای هر روز
  • هزینه گشت و گذار: از ۳۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان برای هر روز
  • هزینه حمل و نقل: از ۱۰۰ هزار تومان تا ۳۰۰ هزار تومان برای هر روز

کمترین هزینه سفر به آنتالیا با تورهای مسافرتی

آنتالیا شهر بی‌همتا و خارق‌العاده‌ای است. سفر به آنتالیا، از آن تجربه‌های درخشان و همیشه ماندگار در کلکسیون خاطرات هر گردشگری است؛ که به این سرزمین سفر کرده است. این شهر زیبا و سخاوتمند، ارزش آن را دارد که حداقل یک بار به آن سفر کنید و از تک تک دقایق آن نهایت لذت را ببرید. اگر فصل بهار را برای سفر به سرزمین شگفتی‌های ترکیه انتخاب کردید، می‌توانید با خرید تور آنتالیا نوروز 1403 تجربه‌ای خاطره‌انگیز برای خود و خانواده‌تان بسازید.

سوالات متداول

۱- متوسط ​​هزینه سفر به آنتالیا برای یک نفر چقدر است؟

هزینه سفر به آنتالیا بستگی به عوامل مختلفی از جمله مدت زمان اقامت، انتخاب هتل، نوع حمل و نقل و هزینه‌های تفریحی دارد. اما به طور کلی، متوسط ​​هزینه برای یک سفر یک هفته‌ای به آنتالیا بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار آمریکا می‌تواند باشد.

۲- چه عواملی بر هزینه سفر به آنتالیا تاثیرگذارند؟

عوامل مختلفی از جمله فصل سفر، نوع اقامت (هتل، آپارتمان، ویلا و غیره)، کلاس هتل، انتخاب پرواز (مستقیم یا انتقالی)، هزینه‌های غذا و نوشیدنی، خریدهای توریستی، و هزینه‌های تفریحی مانند تورها و فعالیت‌های آبی، بر هزینه سفر به آنتالیا تاثیر دارند.