برسام سیر

مسجد ایاصوفیه (Mosquée Ayasofia)

19 دی ، 1397
برسام سیر آریا

مسجد ایاصوفیه به یونانی (Ἁγία Σοφία) و ترکی (Ayasofya)و از جاذبه های گردشگری استانبول است، در ابتدا یک کلیسای یونانی بود که بعدها به یک مسجد امپریالیستی تبدیل شد و در حال حاضر یک موزه ی زیبا در استانبول است.

مسجد ایاصوفیه (Mosquée Ayasofia)

کلیسای ایاصوفیه اولین بار از چوب ساخته شد اما در سال ۴۰۴ میلادی در یک شورش به آتش کشیده شد. پس از آن در سال ۴۱۵ میلادی مرمت شد ولی بار دیگر در سال ۵۳۲ میلادی تخریب شد. در نهایت کلیسای امروزی در سال ۵۳۷ میلادی افتتاح شد.


مسجد ایاصوفیه (Mosquée Ayasofia)

 از زمان ساخت آن ، از سالهای 537 تا 1453، به عنوان کلیسای ارتدوکس شرقی و محل پدرسالاری قسطنطنیه بوده است. این ساختمان از تاریخ 29 مه 1453 تا 1931 مسجد بود و در فوریه  1935، به عنوان موزه فعال شد. 

مسجد ایاصوفیه (Mosquée Ayasofia)

این بنا دارای هنر، معماری، دانش، الهیات و ادبیات سبک خاص خود است که تلفیقی از سنت‌های یونانی، رومی و سنت‌های شرقی به شمار می رود. از ویژگی‌های بارز این بنای زیبا می توان ساختمان مستطیلی شکل، استفاده زیاد از موزائیک، تزئینات سنگی، ستون‌های از جنس مرمر، درهای برنزی و یک صلیب بزرگ در بالای گنبد را نام برد. 
پس از خروج از ساختمان و عبور از دروازه زیبا، یک دروازه برنزی با شکوه و یک دروازه در سمت چپ وجود دارد و در مقابل، حمام خرم بانواست که بین سال های 1556و 1557 ساخته شده است.

مسجد ایاصوفیه (Mosquée Ayasofia)

آدرس : ترکیه، استانبول، محله سلطان احمد، میدان ایا صوفیه
ساعات بازدید : همه روزه 9:00 صبح تا 17:00
هزینه ی بازدید : 60 لیر ترکیه

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LdgLJIaAAAAABh9jZNdK3v5GfIffCX1eZjBxuWt